Hakkında

 

Çukurova İletişim Belgesel Atölyesi Hakkında

Çukurova İletişim Belgesel Atölyesi (ÇİBA); Çukurova Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü bünyesinde uygulama birimi olarak faaliyet gösterecek belgesel film atölyesi 2018 yılı Mart ayında Öğretim Görevlisi Özge Deniz Özker tarafından kurulmuştur.

Atölyede, belgesel atölyesinden sorumlu koordinatörün öncülüğünde ve denetiminde belgesel film projelerinin tasarım, prodüksiyon, post-prodüksiyon aşamalarının gerçekleştirilmesi ve üretilen belgesel filmlerin ulusal ve uluslararası film festivallerine katılımı teşvik edilecektir.

Geçtiğimiz dönem atölyede ilk üretilen belgesel olma özelliğini de taşıyan Fırat Erez’in “Hasankeyf’e Ağıt” adlı belgesel filmi 25. Adana Film Festivali ve XII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent filmleri Festivali ve 39.İFSAK Kısa Film Yarışması’nda Finalist olmuş, 12. Documentarist İstanbul Belgesel Günlerinde Gösterime girme şansını elde etmiş ve 11. Rofife Uluslararası Kısa Film Festivalinde Belgesel Dalında üçüncülük ödülünü almıştır.

Amaç ve Hedefler

İletişim Fakültesinde okumakta olan öğrencilerin ders kapsamı dışında da belirli bir disiplin içerisinde üretim yapmaları amaçlanmaktadır. Böylelikle; öğrencilerin atölye kapsamında gerçekleştirilecek olan tüm çalışmalarda sorumluluk üstlenerek, mesleki yetkinliklerine katkı sağlanması beklenmektedir.

Atölyede belgesel film üretiminin yanı sıra fotoğraf sergisi, panel, eğitim, söyleşi, belgesel film gösterimleri ve Belgesel Günleri gibi yan etkinliklerin de gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

ÇİBA Logo

ÇİBA Logo Atölyemizin logosu atölye üyesi öğrencimiz Çiğdem Akdoğan tarafından tasarlanmıştır.

Atölye Kapsamında Gerçekleştirilmiş Olan Faaliyetler

TOPLANTILAR

Atölye üyeleri ile haftanın bir günü ÇİBA Koordinatörü Öğr. Gör. Özge Deniz Özker öncülüğünde düzenli olarak toplantılar gerçekleştirilmektedir.

ÇİBA Sosyal Medya Hesapları

https://www.facebook.com/cibatolye/

https://www.instagram.com/cibatolye/

https://twitter.com/cibatolye